052-6070779

עורך דין אפוטרופוס

אפוטרופסות

קטין או אדם בוגר מעל גיל 18, שאינו מסוגל לנהל את ענייניו כתוצאה ממצבו הרפואי/נפשי או השכלי מוגדר בחוק כאדם ללא כשרות (יכולת) משפטית.

במצב כזה, בית המשפט רשאי למנות לו אפוטרופוס שידאג לצרכיו הגופניים ו/או הרכושיים.

חשוב לדעת כי לא כל אדם שאינו מסוגל לנהל את ענייניו מוכרז כפסול דין. וכל מקרה לגופו במיוחד אם אין ליקוי שכלי מובהק או מחלה.

הסמכות למינוי האפוטרופוס ניתנת לבית המשפט לענייני משפחה לאחר שקיבל תעודה רפואית הממליצה על המינוי, וכן תסקיר סוציאלי וכאשר אין התנגדות מצד בני המשפחה למינוי.

המינוי לאפוטרופסות יכול שיהיה זמני ויכול שיהיה קבוע.

הגשת הבקשה במועד ובדרך הנכונה יכולה לחסוך חודשים רבים של המתנה בשל עומס בתי המשפט, לכן מומלץ להיעזר בשירותי המשרד בעניין זה.

עורך דין אפוטרופוס

עורך דין אפוטרופוס

על-פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, שנכנס לתוקף בשנת 1962, "כל אדם כשר לזכויות ולחובות מגמר לידתו ועד מותו". במקביל החוק מפרט גם מצבים שבהם אדם אינו כשיר לנהל את חייו או לבצע פעולות ספציפיות – ועל כן זקוק לאפוטרופוס. האפשרויות העיקריות הן עורך דין אפוטרופוס או מינוי קרוב משפחה או אדם קרוב אחר כאפוטרופוס. משרד עו"ד איתמר ארנסט מטפל במקרים אלה ברגישות המתבקשת ובאופן אחראי במיוחד.

באילו מקרים ניתן למנות עורך דין אפוטרופוס או קרוב משפחה כאפוטרופוס?

* אפוטרופוס לענייני רכוש – אפוטרופסות לענייני רכוש מתאימה למקרים שבהם אדם מאבד את היכולת לנהל את ענייניו הפיננסיים בעצמו, לרוב עקב ירידה בצלילות או מוגבלות שכלית התפתחותית. אפוטרופוס לענייני רכוש ינהל עבור האדם את חשבון הבנק, יממן שהייה במוסד מתאים או ידאג לתשלומים השונים הכרוכים באחזקת הבית, וישמור על נכסיו של האדם. חשוב להדגיש כי אפוטרופוס לענייני רכוש מחויב לדווח לאפוטרופוס הכללי על פעולותיו, וכן לקבל אישור בית משפט להחלטות משמעותיות (לדוגמה מכירת הדירה).

* אפוטרופוס לדין – אפוטרופסות מסוג זה נקבעת כשבית המשפט סבור שאדם זקוק לייצוג בהליך משפטי. לדוגמה, אם ישנו ניגוד אינטרסים בין קטין לבין הוריו, בית המשפט עשוי למנות אפוטרופוס לדין לקטין.

* אפוטרופוס לגוף – אפוטרופסות שמוגבלת לדאגה לחיי החסוי, לבריאותו ולרווחתו, אך לא לרכוש. בפרט נדרשת אפוטרופסות כזו כשנדרשת הסכמה מדעת לטיפולים או להליכים רפואיים (בהתאם לחוק זכויות החולה), והאדם עצמו לא כשיר לספק את ההסכמה הנדרשת (עקב היותו בעל מוגבלות, קטין או פסול דין).

זמינות גבוהה וטיפול מקצועי

כשנוצר צורך במינוי עורך דין אפוטרופוס או קרוב משפחה שינהל באופן רשמי את ענייניו הרפואיים ו/או הכלכליים של האדם, ישנה חשיבות רבה לסוגיית הזמן – מפני שסביר להניח שהאדם עצמו כבר לא כשיר לקבל החלטות. בהתאם משרד עו"ד איתמר ארנסט מתנהל בזמינות גבוהה, וכמו כן מקפיד על טיפול מקצועי ומדויק, כך שלא ייגרמו עיכובים שלא לצורך בהשלמת המינוי החשוב. המשרד החל לפעול כבר ב-1979, וכיום מוביל אותו עו"ד איתמר ארנסט, בנו של מייסד המשרד, דוד ארנסט ז"ל.

עורך דין לענייני אפוטרופסות

עורך דין לענייני אפוטרופסות

עורך דין לענייני אפוטרופסות הוא איש מקצוע שמספק שירותים חיוניים במיוחד במצבים רגישים במיוחד. כשאדם לא מסוגל, לטפל בענייניו הכספיים או הרפואיים, או לחילופין בעניינים משפטיים, מכיוון שכושרו הקוגניטיבי נפגע באופן משמעותי, ולאחר שבית המשפט הכריז עליו שהוא אינו כשיר משפטית, לכן הוא זקוק לעזרת אדם אחר שיעשה זאת עבורו. בהתאם נדרשים טיפול מקצועי מאוד מצד אחד, ומצד שני יחס אישי. זהו אחד מתחומי המומחיות של משרד עו"ד איתמר ארנסט.

באילו מקרים כדאי להיעזר בשירות של עורך דין לענייני אפוטרופסות?

* הגשת בקשה למינוי כאפוטרופוס – אמנם החוק מקנה לכל אדם את הזכות להגיש בקשה מסוג זה גם ללא עורך דין, אבל כשנעזרים באיש מקצוע בקיא ואחראי, הבקשה תהיה מדויקת כך שהיא תאושר בזמן קצר ככל האפשר ובנוסף האפוטרופוס יוכל למלא את תפקידו ביעילות מרבית (ומצד שני לא יוענקו לו סמכויות לא רצויות).

* הבעת רצון של אפוטרופוס לתקופה שלא יוכל לתפקד כאפוטרופוס – כשאדם מתמנה לאפוטרופוס מוטלת עליו אחריות רבה. באופן טבעי הוא יחשוב גם על ה"יום שאחרי" – כלומר על מצב שבו כבר לא תהיה לו היכולת למלא את התפקיד עקב אובדן כשירות משפטית בעצמו. ההליך המשפטי המתאים הוא עריכת מסמך הבעת רצון, שבו הוא מספק הנחיות לגבי פעולות רלוונטיות שהוא היה מבצע אם היה ממשיך למלא את התפקיד, ציון שם של אפוטרופוס חלופי ועוד. עריכת מסמך הבעת רצון מחייבת פנייה לעורך דין שעבר הסמכה ייעודית לכך.

* התנגדות למינוי אפוטרופוס – ישנם מצבים שבהם קרובי משפחה חושדים כי מינוי האפוטרופוס עלול להזיק לאדם, או לפגוע בהם, ולכן ישנה גם האופציה להתנגד למינוי הספציפי. הליך זה מומלץ לבצע בעזרת עורך דין מנוסה שיגיש בקשה מתאימה לבית המשפט לענייני משפחה.

שירות קשוב ומחויב

עורך דין לענייני אפוטרופסות נדרש לזמינות גבוהה, כדי שניתן יהיה להשלים את הפעולה הנחוצה בזמן קצר, וכמובן לבקיאות מקצועית. במשרד עו"ד איתמר ארנסט מטפלים בכל הנושאים הקשורים לאפוטרופסות מזה שנים רבות, והניסיון מתורגם לשירות מדויק, קשוב ומחויב – ובהתאם מועיל במיוחד. צוות המשרד מקפיד גם על רגישות רבה, המתבקשת לנוכח הסיטואציה, וכן על מענה סבלני ומפורט לכל שאלה, כך שכל מי שפונה יוכל לקבל תמונת מצב מלאה ולהבין מהן האפשרויות העומדות בפניו.

 

עורך דין אפוטרופוס
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support